Więź z dzieckiem

Więź z dzieckiem

Jak nawiązujesz więź z nowo narodzonym dzieckiem? Początkowy pośpiech porodowy minął i zaczęło się wasze życie jako rodziców. Być może czytałaś już wszystko o praktycznych rzeczach, które musisz zrobić dla swojego dziecka, ale teraz jest to realne! Ta maleńka istotka jest nowa na świecie i zależy od Ciebie, jeśli chodzi o zaspokojenie jej wszystkich potrzeb, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Chcesz dać z siebie wszystko, ale skąd możesz wiedzieć, czy to, co robisz, jest wystarczająco dobre?

 

Świeżo upieczeni rodzice mogą łatwo poczuć się przytłoczeni przez pierwsze kilka dni lub tygodni – czujesz, że powinieneś wiedzieć, kim jest ta nowa osoba, ale właśnie wtedy, gdy myślisz, że rozpoznałeś jej sygnały, płacze lub harmonogramy, ona się zmienia, a potem co czy to oznacza? Najważniejsze rzeczy, o których musisz pomyśleć, to: czy Twoje dziecko je, śpi i robi kupę kilka razy dziennie? Jeśli tak, to kolejność i konsekwencja, z jaką to robią, są na tym etapie mniej istotne. 

Najlepszym sposobem na nawiązanie więzi z dzieckiem jest bycie obecnym, fizycznie i emocjonalnie, za każdym razem, gdy dziecko nie śpi. Widzenie noworodka jest bardzo ograniczone, dlatego gdy będziesz trzymać dziecko blisko siebie i patrzeć mu w oczy, poczuje się bezpieczne i rozpoznane. To połączenie spowoduje uwolnienie hormonów „miłości i szczęścia”, takich jak oksytocyna, zarówno w Tobie, jak i w Twoim dziecku, i pomoże wam obojgu poczuć więź.

 

W pierwszych miesiącach nie musisz planować wielu zajęć. Niezależnie od tego, czy spędzasz leniwy dzień w domu, czy jesteś poza domem, poświęć trochę czasu na higienę. Możesz przytulać się, czytać, śpiewać lub mieć dziecko na dmuchanym fotelu obok siebie podczas gotowania, brania prysznica lub mycia samochodu. Powiedz im, co robisz, gdy robisz różne rzeczy w domu. Samo brzmienie głosu rodzica obniża poziom hormonów stresu u niemowląt i starszych dzieci. Twoje dziecko poczuje się bezpieczne i chronione, a wraz z upływem czasu pomoże mu rozwinąć słownictwo umożliwiające wyrażanie myśli i zadawanie pytań na temat jego świata.

 

Będziesz chciał zrobić milion zdjęć i filmów swojemu małemu cudowi. Ale dla dobra obojga zastanów się, ile czasu spędzasz z urządzeniami cyfrowymi w tych pierwszych tygodniach, miesiącach i latach. Twój telefon stanie się przestarzały i przestanie działać niezależnie od tego, jak często go używasz – nie potrzebuje Twojej uwagi, aby przetrwać i prosperować. Masz tylko jedną szansę, aby zostać rodzicem tego niesamowitego dziecka. Być może czas przechowywania wspomnień i emocji na TWOIM wewnętrznym dysku twardym jest czasem dobrze spędzonym.

Powrót do blogu