Oznaki, że Twoje dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika

Oznaki, że Twoje dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci są gotowe do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika w wieku od 18 do 24 miesięcy. Jednak niektóre dzieci są gotowe wcześniej, a inne dopiero po swoich 3. urodzinach - i jest to całkowicie normalne! Nauka korzystania z nocnika to nie wyścig, ważne jest to, kiedy dziecko jest fizycznie i psychicznie gotowe do jej rozpoczęcia.  

Być może jednak zastanawiasz się: "Myślę, że moje dziecko jest gotowe, ale skąd mam wiedzieć, czy to na pewno odpowiedni moment?". Cóż, są pewne oznaki, na które możesz zwrócić uwagę.

Po pierwsze, istnieją pewne podstawowe cechy fizyczne, które muszą być osiągnięte, zanim dziecko będzie gotowe do nauki korzystania z nocnika:

  • Twoje dziecko rzadziej oddaje mocz. Idealnie byłoby, gdyby między zmianami pieluchy można było spędzić 2-3 godziny; jeśli dziecko nie jest stale suche przez dłuższy czas, ciągłe chodzenie do toalety może stać się uciążliwe, a dziecko może zacząć niechętnie korzystać z nocnika.
  • Twoje dziecko regularnie się wypróżnia. Jeśli Twoje dziecko ma bardziej regularny harmonogram wypróżnień, łatwiej będzie Ci rozpocząć naukę korzystania z nocnika. Jeśli Twoje dziecko zawsze chodzi rano, spróbuj włączyć czas na nocnik do porannej rutyny.
  • Twoje dziecko potrafi samodzielnie podciągać i opuszczać spodnie (i/lub pieluchomajtki). Ważne jest, aby dziecko było w stanie samodzielnie się załatwić, gdy nauczy się wyczuwać, kiedy musi to zrobić. Ważna jest cierpliwość i umiejętność rozbierania się i ponownego ubierania.
  • Maluch może samodzielnie dostać się do toalety. Jeśli korzystasz z nocnika dla dzieci umieszczonego na podłodze, ten krok powinien być łatwy. Jeśli jednak zdecydowałeś się na deskę do nauki korzystania z nocnika, prawdopodobnie będziesz musiał pokonać kilka stopni, aby dostać się do deski sedesowej, a wstawanie i schodzenie będzie wymagało pewnej koordynacji.

 

 

Oprócz tych fizycznych oznak i zmian, istnieją inne oznaki, na które należy zwrócić uwagę. Mają one więcej wspólnego z gotowością dziecka do nauki korzystania z nocnika:

  • Zainteresowanie procesem. Jeśli Twoje dziecko zaczyna podążać za Tobą lub innymi członkami rodziny do łazienki i wykazuje zainteresowanie korzystaniem z toalety, zadaje pytania dotyczące tego procesu itp. to dobry znak, że maluch jest gotowy, aby samemu spróbować.
  • Twoje dziecko dobrze rozumie i werbalizuje. Twoje dziecko powinno zrozumieć, co oznacza siusiu lub kupa, może powiedzieć i zrozumieć zdania takie jak "Idę zrobić kupę" lub "Muszę zrobić siusiu", a może nawet zadawać ciekawe pytania na ten temat.
  • Twoje dziecko ciągnie za brudne pieluchy. Jeśli dziecko zaczyna odczuwać dyskomfort lub obrzydzenie z powodu mokrych lub brudnych pieluch i chce, aby je natychmiast zmienić, jest to dobry znak, aby rozpocząć naukę korzystania z nocnika. Motywacja dziecka do dbania o czystość jest bardzo ważna.
  • Chowanie się, aby zrobić siku lub kupę. Jeśli Twoje dziecko zaczyna chować się i szukać prywatności, gdy musi się załatwić, oznacza to, że nauczyło się wyczuwać, że kupa jest w drodze i zaobserwowało, że dorośli robią to na osobności, naśladując Twoje zachowanie.

 

 

Jeśli chodzi o decyzję, czy faktycznie rozpocząć naukę korzystania z nocnika, należy pamiętać, że bez gotowości zarówno fizycznej, jak i psychicznej, nauka korzystania z nocnika może stać się frustrującym i nieudanym procesem. Najważniejszą rzeczą jest, aby nie spieszyć się z nauką korzystania z nocnika - jeśli chcesz, aby nauka zakończyła się sukcesem, Twoje dziecko musi być na to gotowe.

Powrót do blogu