Objawy ciąży: 8 wczesnych oznak ciąży

Objawy ciąży: 8 wczesnych oznak ciąży

Tak jak każda kobieta jest inna, tak i każda ciąża jest inna. Niektóre kobiety zaczynają odczuwać objawy niemal natychmiast po zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja w macicy i rozpoczęciu przepływu hormonów ciążowych – inne nie odczuwają żadnych zmian aż do kilku tygodni ciąży.

Jednak niektóre objawy wczesnej ciąży mogą być również bardzo podobne do objawów występujących przed i po okresie; możesz też zajść w ciążę bez żadnych objawów. Jeśli aktywnie starasz się o dziecko, możemy jedynie zalecić regularne wykonywanie testów ciążowych, aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź.

Niemniej jednak istnieje kilka wczesnych objawów ciąży, na które można zwrócić uwagę:

Twoja miesiączka się spóźnia

Jednym z pierwszych wyraźnych objawów ciąży jest spóźniający się okres. Po wszczepieniu zapłodnionego jaja organizm zaczyna wytwarzać hormon hCG. Hormon ten pomaga organizmowi utrzymać ciążę i nakazuje jajnikom, aby co miesiąc przestawały uwalniać dojrzałe komórki jajowe, zatrzymując miesiączkę.
Kobiety z bardzo regularnymi cyklami prawdopodobnie zauważą już kilka dni spóźnienia miesiączki, ale w przypadku kobiet z nieregularnymi cyklami może być trudno to stwierdzić przed pozytywnym testem ciążowym.

Plamienia

Bardzo, bardzo wczesnym objawem ciąży może być lekkie plamienie. Kiedy komórka jajowa przyczepi się do błony śluzowej macicy, około 10–14 dni po zapłodnieniu, może powodować małe plamki krwawienia, podobne do początku normalnego okresu. Nie ma się czym martwić i nie wszystkie kobiety tego doświadczają.

Mdłości 

Nudności lub mdłości w czasie ciąży są bardzo częste, zwłaszcza w pierwszym trymestrze; Powszechnie nazywa się to „porannymi mdłościami”, ale nie dajcie się zwieść – może dopaść Was o każdej porze dnia (i nocy!). Naukowcy nie są do końca pewni, co powoduje poranne mdłości, ale ogólnie uważa się, że winne są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie we wczesnej ciąży.

Tkliwość piersi

Te wczesne zmiany hormonalne spowodowane ciążą mogą sprawić, że Twoje piersi będą wrażliwe, opuchnięte i tkliwe, a czasami mogą spowodować ciemnienie otoczek. Hormony powoli przygotowują Twoje piersi na przyjście mleka matki i karmienia piersią, ale ponieważ wiele kobiet odczuwa również tkliwość piersi w okresie miesiączki, jest to również jeden z tych trudnych znaków „czy tak czy nie”.

Zmęczenie 

Niektóre kobiety zaczynają czuć się wyczerpane już po tygodniu od poczęcia. Gdy tylko komórka jajowa przyczepi się do ściany macicy, organizm zaczyna wytwarzać hormony, które pomagają utrzymać ciążę. W szczególności hormon progesteron jest odpowiedzialny za zmęczenie i ogólne spowolnienie funkcji organizmu w czasie ciąży.

Częste oddawanie moczu

W czasie ciąży całkowita objętość krwi w organizmie kobiety może wzrosnąć nawet o 50-60%! Proces ten rozpoczyna się, gdy tylko organizm zacznie wytwarzać hCG; ten dodatkowy przepływ krwi przynosi korzyści przede wszystkim rosnącej macicy i dziecku, ale może również wpływać na inne narządy, w tym nerki; ich głównym zadaniem jest filtrowanie krwi i usuwanie odpadów wraz z moczem. Im więcej krwi masz w organizmie, tym ciężej pracują nerki, aby pozbyć się większej ilości odpadów. Tak więc, choć ciągłe sikanie może wydawać się niewygodne, jest to naprawdę dobre zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.

Wrażliwość na zapachy

Podwyższony poziom estrogenów w organizmie podczas ciąży może spowodować, że zmysł węchu stanie się bardziej wrażliwy. Niestety, ta zwiększona wrażliwość na zapachy może również wywołać poranne mdłości, więc jest to trochę błędne koło. Co możesz z tym zrobić? Tak naprawdę niewiele, poza unikaniem zapachów, które powodują dyskomfort, otaczaniem się zapachami, które lubisz i regularnym wietrzeniem pomieszczenia, w którym przebywasz.

Zmienione poczucie smaku

A to wszystko przez... – zgadłaś! – zmiany hormonalne, zmienione poczucie smaku może być wczesnym objawem ciąży. Prawdopodobnie słyszałaś o kobietach w ciąży pragnących dziwnych kombinacji jedzenia, a tego rodzaju zmiany w kubkach smakowych są bardzo normalne. Może sprawić, że Twoje ulubione potrawy nagle zaczną dziwnie smakować, a potrawy, których normalnie nie znosisz, będą smakować jak niebo. Czasami ta zmiana w kubkach smakowych może również objawiać się kwaśnym lub metalicznym posmakiem w ustach.


Powrót do blogu