Jak wybrać odpowiedni rozmiar pieluchy

Jak wybrać odpowiedni rozmiar pieluchy

Wybór odpowiedniego rozmiaru pieluszki może pomóc uniknąć wycieków i podrażnień skóry, a może wydawać się to o wiele łatwiejsze niż w rzeczywistości. Wszystkie dzieci są zbudowane inaczej – jeśli Twoje dziecko mieści się pomiędzy dwoma rozmiarami, rozważ mniejszy rozmiar, jeśli Twoje dziecko jest długie i szczupłe, oraz większy rozmiar, jeśli Twoje dziecko jest niskie i tęgie.

Ale przede wszystkim: każda dobra pieluszka powinna być wyjątkowo chłonna, aby jak najszybciej odprowadzać mocz i kał ze skóry do wnętrza pieluszki, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia i wysypki pieluszkowej. Dobra pieluszka powinna być również oddychająca; Skóra Twojego dziecka będzie otulona pieluchą przez prawie 24 godziny na dobę, z wyjątkiem czasu kąpieli i zmieniających się sytuacji.

Przejdźmy krok po kroku – jak wybrać odpowiedni rozmiar pieluszki dla noworodka?

Rodzice, którzy przychodzą po raz pierwszy, często kupują za dużo pieluszek przed przybyciem na świat nowego członka rodziny ze względu na czystą ekscytację – co jest całkiem zrozumiałe. Ale pieluchy mogą łatwo okazać się za duże lub za małe. Dlatego zalecamy, aby przed przyjściem na świat dziecka kupić tylko jedną paczkę pieluszek, a jeszcze lepiej, spróbować znaleźć próbki w różnych rozmiarach, w zależności od przewidywanej wagi dziecka – pamiętaj tylko o oczekiwanym rozmiarze i wadze pieluszki. Twoje dziecko może nie być w porządku, kiedy przyjdzie na świat.

Jeśli znajdziesz próbki, w szpitalu będzie można przetestować różne rozmiary, a tatuś lub dziadkowie będą mogli kupić pieluchy odpowiedniego rozmiaru przed przybyciem do domu. Zwykle noworodki o wadze około 3-3,5 kilograma zaczynają od pieluszek nr. 2 (3-6 kg) i nowym matkom z dziećmi urodzonymi w terminie zwykle zaleca się wybór tego rozmiaru. Pieluchy nr. Numery 0 i 1 przeznaczone są dla wcześniaków i bliźniąt, ponieważ liczby te są odpowiednie dla wagi 1-3 kilogramów lub 2-4 kilogramów.

Jak zakładać pieluchę, aby zminimalizować ryzyko przeciekania?

Przed założeniem pieluszki upewnij się, że zabezpieczenia przed przeciekaniem wewnątrz pieluszki są ustawione pionowo. Czasami trzeba je wyprostować przed założeniem pieluszki. Ponadto upewnij się, że mankiety nogawek są naciągnięte wokół nóg i pośladków dziecka. Dodatkowa wskazówka: jeśli Twoje dziecko jest chłopcem, przed zapięciem pieluszki upewnij się, że jego penis jest skierowany w dół (dotyczy to również pieluchomajtek!). W przeciwnym razie może sikać od góry lub po bokach.

Umieść pieluchę pod dzieckiem, załóż przód nad podstawę brzucha i zamknij. Pieluszka powinna być ułożona na wysokości talii i stosunkowo ciasna – z reguły po założeniu pieluszki możesz sprawdzić, czy w pasie jest miejsce na palec.

Kiedy należy zmienić pieluszkę na większy rozmiar?

Czy zdarza Ci się przeciekanie pieluszki, mimo że rozmiar powinien być dostosowany do wagi Twojego dziecka? Jedną z najczęstszych przyczyn wycieków jest to, że pieluszka jest za mała. Jak wspomniano wcześniej, dzieci są zbudowane inaczej i tak naprawdę nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania; jeśli regularnie pojawiają się przecieki, mimo że rozmiar pieluszki powinien być zgodny z tabelami i kilogramami, spróbuj zwiększyć rozmiar, ale pieluszka nigdy nie powinna być zbyt luźna. Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy w rodzicielstwie, znalezienie odpowiedniej pieluchy i odpowiedniego rozmiaru to doświadczenie, które trzeba „próbować na bieżąco”.

A co jeśli pieluszka przecieknie w nocy?

Zawsze zalecamy używanie na noc u niemowlaka lub małego dziecka pieluszek tradycyjnych, a nie pieluchomajtek, ponieważ można je regulować, aby zapewnić ciaśniejsze dopasowanie i idealną ochronę w nocy. Jednak Twoje dziecko może również znajdować się pomiędzy dwoma rozmiarami lub może wypijać za dużo przed snem. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo spragnione przed pójściem spać, najlepszą rzeczą może być zmiana pieluszki w nocy, ponieważ każda pieluszka może przyjąć tylko określoną ilość moczu. Możesz także użyć ochronnych mat na łóżko, takich jak nasze ochronne maty na łóżko Bambo Nature. Jednorazowe maty na łóżko mają uszczelnione krawędzie dla optymalnej ochrony przed wyciekami, a materiał jest oddychający, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry. Posiadają również taśmę, dzięki czemu można je łatwo przymocować do łóżka pod prześcieradłem.

Maty do łóżek świetnie sprawdzają się również, gdy Twoje dziecko osiąga wiek, w którym zaczyna już korzystać z nocnika. W tym momencie pieluchomajtki stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych pieluszek, gdyż dziecko może je samodzielnie podnosić i ściągać, jak zwykłą bieliznę, ucząc się korzystać z toalety. Pieluchomajtki nie mogą być ściągane za pomocą elastycznego paska, jak w przypadku otwartych pieluszek, dlatego ważne jest, aby wybrać rozmiar, który zapewnia dokładne dopasowanie i wystarczającą chłonność. Skorzystaj z przewodnika po rozmiarach na opakowaniu lub wypróbuj różne rozmiary, aby znaleźć odpowiedni rozmiar.

Doświadczeni rodzice wiedzą, że prawie niemożliwe jest uniknięcie wycieków w 100%. Prawie zawsze będziesz doświadczać momentów „pośrednich”, gdy Twoje dziecko waha się pomiędzy dwoma rozmiarami lub sytuacji, w których po prostu źle założyłaś pieluchę. Jeśli jednak zastosujesz się do tych wskazówek, najprawdopodobniej wystąpi mniej wycieków.

Czy pieluszki Bambo Nature są odpowiednie dla skóry wrażliwej?

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co nakładasz na ciało dziecka – zwłaszcza pieluchy, które mają kontakt ze skórą niemal 24 godziny na dobę – powinno być jak najbardziej przyjazne dla skóry. Pieluchy Bambo Nature są testowane dermatologicznie, posiadają certyfikaty Nordic Swan Ecolabel i EU Ecolabel, a także są zalecane przez Asthma Allergy Nordic i nie zawierają substancji zapachowych. Wypełnienie – włókna drzewne we wnętrzu chłonnym – w naszych pieluszkach jest całkowicie wolny od chloru (TCF), a materiał pochodzi ze zrównoważonych i dobrze zarządzanych lasów z certyfikatem FSC® (Forest Stewardship Council), gdzie nie wycina się więcej drzew niż las może się replikować.

Więc tak, nasze pieluchy są odpowiednie dla skóry wrażliwej – podobnie jak inne nasze produkty, od chusteczek nawilżanych po pielęgnację skóry.

Nasze rady: 

  • Każda dobra pieluszka powinna być wyjątkowo chłonna, aby szybko odprowadzać mocz i kał ze skóry i zapewniać oddychalność. Pomoże to zapobiec podrażnieniom skóry. W pieluszkach Bambo Nature zastosowano najnowocześniejszą technologię kanałów, która bardzo szybko odprowadza wilgoć do superchłonnego rdzenia.
  • Spróbuj znaleźć próbki o różnych rozmiarach i przymierz je na swoim dziecku, zanim kupisz hurtowo niewłaściwą pieluchę.
  • Skorzystaj z tabel rozmiarów i zaleceń dotyczących kilogramów jako wskazówek, ale pamiętaj, że wszystkie dzieci są zbudowane inaczej i nie ma jednego rozmiaru dla wszystkich.
  • Załóż pieluchę prawidłowo, upewniając się, że dobrze przylega do nóg i talii.
  • W przypadku powtarzających się nieszczelności, mimo że pieluszka powinna pasować zgodnie z tabelą wagową i rozmiarową, wypróbuj rozmiar większy, ale zawsze upewnij się, że pieluszka nie jest zbyt luźna.
  • Jeśli w nocy zdarza się powtarzające się wyciekanie płynu, może to oznaczać, że Twoje dziecko mieści się w rozmiarze pomiędzy dwoma rozmiarami lub może wypija za dużo przed snem. Spróbuj zmieniać pieluchę w nocy, ograniczając przyjmowanie płynów przed snem lub stosując maty ochronne. Na noc polecamy pieluszki otwarte, gdyż można je regulować i dociągać.
  • Kiedy dzieci osiągną wiek, w którym można zacząć korzystać z nocnika, spróbuj w ciągu dnia używać pieluchomajtek zamiast otwartych pieluch. Dziecko łatwiej je podnosi i opuszcza. Nadal zalecamy używanie otwartych pieluszek w nocy.
  • Pieluszki powinny być jak najbardziej przyjazne dla skóry – szukaj produktów testowanych dermatologicznie, bezzapachowych i całkowicie wolnych od chloru (TCF), posiadających certyfikaty Nordic Swan Ecolabel i EU Ecolabel oraz rekomendowanych przez Asthma Allergy Nordic.
Powrót do blogu