Czym jest wysypka pieluszkowa?

Czym jest wysypka pieluszkowa?

Po pierwsze: poznaj skórę swojego dziecka

W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka spędzasz dużo czasu na poznawaniu tego małego nieznajomego – radzimy także poznać skórę dziecka. Nie ma dwóch takich samych dzieci, podobnie jest z ich skóra. Niektóre dzieci od urodzenia mają jedwabiście miękką skórę, inne mają wrażliwą skórę, a u innych może wystąpić suchość skóry lub egzema.

Kondycja skóry Twojego dziecka ma wiele wspólnego z genetyką, ale ogromne znaczenie mają także produkty, których używasz dla swojego dziecka. Skóra dziecka różnie reaguje na pieluchy, ciepło, kontakt z moczem/kałem, a nawet produkty do pielęgnacji skóry. Różni się także stopień podatności skóry dziecka na wysypkę pieluszkową.

Czym jest wysypka pieluszkowa?

Aby leczyć lub całkowicie zapobiegać odparzeniom pieluszkowym, niezbędna jest wiedza o przyczynach tej choroby. Wysypka pieluszkowa jest często postrzegana jako podrażnienie w okolicy pieluszki. Jest to spowodowane połączeniem ciepła, tarcia i kontaktu z wilgocią (moczem i kałem). Wszystkie te cztery czynniki podrażniają delikatną skórę dziecka, a warstwa ochronna skóry może stać się niezrównoważona, zaczerwieniona i uszkodzona.

Wysypka pieluszkowa może różnić się rozmiarem, kształtem i stopniem nasilenia, a na wpływ tego rodzaju wysypki na dziecko wpływa wiele różnych czynników, takich jak: skóry Twojego dziecka, pokarmu, jakiego używasz, częstotliwości zmiany pieluszki, a zwłaszcza używanych produktów do pielęgnacji skóry.

 

Jak wygląda wysypka pieluszkowa?

Kiedy skóra dziecka staje się czerwona, oznacza to, że coś jest nie tak, ale jak właściwie wygląda wysypka pieluszkowa? Wysypka pieluszkowa często występuje na podrażnionych, czerwonych, płaskich obszarach lub zmianach na skórze dziecka o gładkiej i „błyszczącej” powierzchni. W cięższych przypadkach skóra może zacząć sączyć się lub przekształcić w ranę z pęcherzami. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wyleczyć wysypkę pieluszkową u dziecka, na przykład uważnie monitorując stan skóry dziecka i stosując odpowiednie pieluchy, produkty do pielęgnacji skóry oraz rutynowe czynności.

Jak powstaje wysypka pieluszkowa?

Wysypka pieluszkowa może rozwinąć się bardzo szybko, zwłaszcza jeśli skóra dziecka zbyt długo miała kontakt z moczem i kałem. Ale może się to również zdarzyć, jeśli skóra staje się zbyt ciepła, używane pieluchy nie oddychają lub materiał podrażnia skórę.

Wysypka pieluszkowa występuje częściej u niemowląt niż u małych dzieci, ponieważ układ odpornościowy dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a skóra jest wciąż młoda i delikatna. Dlatego im młodsze dziecko, tym większe ryzyko wystąpienia wysypki pieluszkowej lub podrażnienia skóry.

 

Wybierz odpowiednią pieluchę i produkty do pielęgnacji skóry

Od chwili narodzin dziecka wkładasz tę miękką pupę w pieluchę, a przez kolejne lata Twoje dziecko będzie nosić pieluszki niemal 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu; to kolejny powód, aby zwrócić szczególną uwagę na wybór dobrej pieluchy! Dobra pieluszka dla dziecka wykonana jest z miękkich i oddychających materiałów, które są bezpieczne dla skóry dziecka. Wybierając oddychającą i przyjazną dla skóry pieluszkę, dbasz o komfortową temperaturę pomiędzy skórą dziecka a pieluszką, tak aby skóra pociła się jak najmniej. Ważne jest również, aby pieluszka szybko wchłaniała mocz i wilgoć z kału, dzięki czemu skóra dziecka pozostanie sucha nawet po wielokrotnym oddawaniu moczu. Sucha skóra w okolicy pieluszki jest kluczem do zapobiegania wysypce pieluszkowej.

Oprócz wyboru dobrej pieluszki bardzo ważne jest również znalezienie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, które pomogą utrzymać zdrową skórę dziecka. 
 
Należy zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli niepokoisz się lub masz wątpliwości dotyczące rodzaju wysypki, jaką ma Twoje dziecko lub jeśli na czerwonym obszarze występują pęcherze lub krwawienie.

Powrót do blogu