Wskazówki dotyczące rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika

Wskazówki dotyczące rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika

Nauka korzystania z nocnika to ogromny krok w rozwoju dla Twojego dziecka. To ważny i emocjonalny (szczególnie dla rodziców) kamień milowy do osiągnięcia. Napisano wiele książek i artykułów na temat nauki korzystania z nocnika, a także istnieje wiele różnych technik i metod. Można je z grubsza podzielić na dwie grupy: bardziej stopniowe podejście do nauki korzystania z nocnika i podejście przyspieszone.

Niektórzy rodzice opowiadają się za metodą trzydniową, podczas której dziecko powinno nauczyć się korzystać z nocnika po 3 dniach (jeśli jest gotowe fizycznie i psychicznie na naukę korzystania z nocnika). Ta metoda polega na spędzeniu długiego weekendu w domu, podczas którego całkowicie rezygnujesz z pieluszek. Będą zdarzać się wypadki, ale chodzi o natychmiastowe zdjęcie koca zabezpieczającego (tj. pieluszek) i pozostawienie nocnika jako jedynej opcji.

Skupimy się jednak na bardziej stopniowym podejściu do nauki korzystania z nocnika, nadal stosowanym przez większość rodziców. Oto nasze najlepsze wskazówki, jak skutecznie nauczyć się korzystać z nocnika zarówno dla Ciebie, jak i Twojego malucha:

Kup odpowiedni nocnik

Znalezienie odpowiedniego nocnika może mieć duży wpływ na zachęcenie dziecka do korzystania z niego. Niektórym dzieciom odpowiada tradycyjny nocnik, inne wolą korzystać z prawdziwej toalety, tak jak reszta rodziny; nie widzą mamy i taty siedzących na plastikowym nocniku, więc dlaczego mieliby oni na nim siedzieć? Wypróbuj tradycyjny nocnik i deskę sedesową do nauki korzystania z nocnika ze schodkami i zobacz, którą opcję preferuje Twoje dziecko. Możesz także dostać nocniki w kształcie miniaturowych toalet, z dźwiękiem spłukiwania i wszystkim, co ją przypomina.

Kup bieliznę dla dużych dzieci

Zabierz dziecko na zakupy i pozwól mu wybrać nową, zabawną bieliznę, która będzie stanowić czynnik motywujący. Jeśli lubi na przykład dinozaury, to poszukajcie takiej, która będzie posiadała taki motyw. Kiedy nauczą się korzystać z nocnika, będą mogły nosić tę nową bieliznę dla dużych dzieci. Możesz także pozwolić mu nosić nową bieliznę podczas nauki korzystania z nocnika, po prostu bądź przygotowany na pewne wypadki.

Pochwała, pochwała i jeszcze raz pochwała

Pamiętaj, aby pochwalić malucha, kiedy dobrze radzi sobie z nocnikiem! Przybijaj im piątki, przytulaj, całuj lub zachęcaj słowami – cokolwiek podniesie ich motywację.

Użyj naklejek, aby śledzić i nagradzać postępy

Zrób tabelę nauki korzystania z nocnika i pozwól dziecku umieścić ładną naklejkę za każdą udaną podróż na nocnik. W ten sposób będą mogli wizualizować swoje postępy, a Ty możesz dać im nagrody za każdym razem, gdy odniosą 5 lub 10 sukcesów.

Niech to stanie się rutyną

Staraj się regularnie korzystać z nocnika rano i przed snem, a może po jedzeniu i po drzemce. Naucz swoje dziecko, że chodzenie do nocnika to codzienna rutyna i coś, na co musi poświęcać czas każdego dnia; wiele małych dzieci jest zbyt zajętych zabawą, aby spędzać czas na nocniku, co prowadzi do wypadków.

Używaj pieluchomajtek

Pieluchomajtki lub spodnie treningowe są doskonałym narzędziem w fazie nauki korzystania z nocnika. Pozwalają Twojemu dziecku poczuć się nieco bardziej niezależnie, ponieważ może samodzielnie je podnosić i opuszczać podczas korzystania z nocnika, ale zapewniają ochronę pieluszki w razie wypadku. Nasze pieluchomajtki Bambo Nature to doskonały wybór dla Twojego malucha; Są miękkie, wygodne i utrzymują suchość nawet najbardziej wrażliwej skóry.

Te wskazówki mogą nie być idealnym rozwiązaniem dla wszystkich – jak często mówimy w Bambo Nature, wszystkie dzieci są różne i wyjątkowe pod względem rozwoju; ale daj im szansę, a Twoje dziecko wkrótce będzie w drodze do ligi dużych dzieci.

Najważniejszym czynnikiem w nauce korzystania z nocnika jest gotowość Twojego dziecka – nie martw się, jeśli zajmie to więcej czasu, niż się spodziewałeś; wkrótce tam dotrzesz. Martwisz się, że Twoje dziecko może nie być w pełni gotowe? Przeczytaj nasz post na blogu na temat oznak, że Twoje dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika i sprawdź, czy może nie jest jeszcze za wcześnie, aby to rozpocząć.

 

Powrót do blogu